Armiku

Nga Wikiquote
Jump to navigation Jump to search

Armiku është personi që urren dikë dhe përpiqet t'i bëjë keq, që është kundër tij dhe e lufton.

Thënie[Redakto]

 • Predha që e ndjek armikun më shumë vret se ajo që mbyt.[1]
Maksut Shehu
 • Armiku mbetet armik edhe i vdekur qoftë.[2]
Ismail Kadare
 • Armiku i zbuluar është gjysmë i mundur.[3]
Miço Kallamata
 • Më rrezik është për armikun të jesh frikacak i gjallë se sa trim i vdekur.[4]
Rexhep Hoxha
 • Me armikun nuk rrëzohet armiku![5]
Artim Jashari
 • Trimi e lufton armikun për së gjalli, i ligu për së vdekuri.[6]
Sylë Dreshaj
 • Armiku më i rrezikshëm është ai që harrohet ose nënvleftësohet.[7]
Enver Hoxha
 • Armikun e pabesë nuk e shpëton dot as errësira e natës e as largësia e pafund.[8]
Nasho Jorgaçi
 • Armiku më i madh i njeriut është vetvetja... nga tjetri ka gjasë të shpëtosh, por nga vetvetja kurrë.[9]
Ismail Kadare
 • Armiku është si gjarpëri. Armikut s'i duhet besuar kurrë, sidomos kur ai të buzëqesh e të premton miqësi.[10]
Moikom Zeqo
 • Armikut i ruhen të gjithë, edhe budallenjtë. Mikut i ruhen të mençurit.[11]
Daut Demaku
 • Bëje armikun të të lakmojë.[12]
Ali Berisha
 • Fito një armik në ditë dhe sytë e botës kanë me u sjellun kah ti![13]
Lazër Shantoja

Proverba[Redakto]

Referimet[Redakto]

 1. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 2. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 3. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 4. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 5. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 6. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 7. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 8. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 9. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 10. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 11. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 12. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 13. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.

Shiko edhe[Redakto]

Lidhje të jashtme[Redakto]