Platoni

Nga Wikiquote
Jump to navigation Jump to search
Tools-hammer.svg Ky artikull duhet të përmirësohet sipas standardeve të përshkruara te Ndihmë:Çfarë është një artikull?


Plato-raphael.jpg

Platoni (427 p.e.s. - 347 p.e.s.) filozof grek

Citate[redakto]

  • "Tregohu i mirë, sepse kushdo që takon, po përballet me një betejë të vështirë"
  • "Ngadhënjimi i parë dhe i madh është ngadhënjimi i vetvetes. Të jesh i mposhtur nga ana e vetvetes është gjëja më e turpshme dhe më e mjerueshme".
  • "Vetëm të vdekurit e kanë parë fundin e luftës".
  • Besimi i vertetë është fuqija e shoqniis edhě e Atëdheut. [1]
  • ^ (përkthyer nga Shtjefën Gjeçovi në "Besimi dhe Atëdheu")