Jump to content

Risto Siliqi

Nga Wikiquote

Risto Siliqi (10 gusht 1882 - 1 maj 1936) ka qenë poet, publicist, avokat dhe veprimtar i çështjes kombëtare shqiptare.

Thënie[Redakto]

 • Dikush e pin prej shumë dijes
  Dikush e pin për marri...
  Kurkush s'thotë se ja ka anda...
  Dikush pin mos ta marrë gjumi
  E dikush ma mirë me fjetë...
  Pleqt e pinë, thonë, prej pleqnijet,
  E t'rijtë e pijnë se janë të ri.
  Dimnit pinë për me e xe,
  E vers pinë për me i freskue.
  [1]

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Referime[Redakto]

 1. ^ Siliqi, Risto (2012). Berisha, Ali; Përnokaj, Luz (red.). Aforizma nga autorë shqiptarë 4. Faik Konica. fq. 21. ISBN 978-9951-06-404-0.

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me: