Ag Apolloni

Nga Wikiquote
Jump to navigation Jump to search
Apolloni në vitin 2019

Ag Apolloni (13 qershor 1982) është prozator, poet, dramaturg, studiues dhe eseist shqiptar. Ai është profesor në Universitetin e Prishtinës. Veprat letrare të tij dallohen për dimensionin dramatik, trajtimin filozofik dhe qëndrimin kritik ndaj historisë, politikës dhe shoqërisë.

Thënie[Redakto]

  • Kur lumturia është fizike, ndërsa dhimbja metafizike, dyert e shtëpisë duhet të bëhen dyer të drejtësisë.[1]

Thënie për të[Redakto]

  • Poezia e Ag Apollonit ndryshon rrënjësisht prej poezisë së poetëve të tjerë shqiptarë – të traditës dhe të bashkëkohësisë. Megjithëse ata kanë jetuar në periudha të ndryshme historike, poezia e të gjithëve është shumë e ngjashme. Poezia e Ag Apollonit, ndërkaq, e hapë një shkollë të re të poezisë sonë: të re me fakturë dhe të re me gjuhën poetike
Rexhep Qosja

Referime[Redakto]

  1. ^ Apolloni, Ag (2020). Një fije shprese, një fije shkrepëse. Prishtinë: Shtëpia Botuese Bard Books. ISBN 978-9951-77-23-0. {{cite book}}: Shiko vlerën e |isbn=: gjatësia (Ndihmë!)

Shiko edhe[Redakto]

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: