Isa Boletini

Nga Wikiquote
Jump to navigation Jump to search
Isa Boletini, Dutch Military Mission (1914).jpg

Isa bej Boletini (15 janar 1864 – 23 janar 1916) ka qenë figurë kombëtare dhe kryengritës shqiptar në Vilajetin e Kosovës, pjesëmarrës në rini në veprimet e Lidhjes së Prizrenit.

Thënie[Redakto]

  • Edhe njëqind vjet jetë në paqa, të tana ia kam falë atdheut!
  • Edhe njëqind herë n’u rrëzofsha prapë kam me u çue e kam me dalë ku është balli më i vështirë i luftës!
  • Me vdekë për atdhe më duket si me le për së dyti!
  • Unë njëqind herë jetën e jap, po kurrë armën, nderin, Flamurin dhe Atdheun tim!…'
  • Unë kam ngrit krye për hakun e Shqipnisë. Nuk lypi shpërblime për vete.
  • Unë jam mirë kur asht mirë Shqipnia![1]

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Referime[Redakto]

  1. ^ "Kadri Rexha, kështu foli Isa Boletini". Radio Kosova e Lirë. 4 shkurt 2016. Marrë më 20 maj 2020.

Shiko edhe[Redakto]

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: