Noam Chomsky

Nga Wikiquote
Jump to navigation Jump to search
Noam Chomsky portrait 2017 retouched.png

Avram Noam Chomsky (7 dhjetor 1928) është një gjuhëtar, filozof, historian dhe aktivist politik amerikan. I njohur si "babai i gjuhësisë moderne", ai është një figurë e shquar edhe në filozofinë analitike.

Thënie[Redakto]

  • Të gjithë thonë se janë për paqen. Edhe Hitleri thoshte se ishte për paqen. Pyetja është: "për çfarë lloj paqeje"?Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
  • Asnjë ushtri nuk humb kurrë një luftë. Luftëtarët guximtarë dhe gjeneralët e ndritur vriten me thikë në shpinë nga tradhtarët ordinerë.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
  • Globalizimi nuk është një fenomen natyror, por një fenomen politik i ngjizur për të arritur objektiva të mirë-përcaktuara.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Shënime[Redakto]

Referime[Redakto]

  • Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: