Jump to content

Pranvera

Nga Wikiquote

Pranvera është njëra nga katër stinët e vitit. Pas pranverës vjen vera, më pas vjeshta dhe së fundi dimri.

Thënie[Redakto]

  • Pranvera, e ëmbla pranverë, është mbreti i këndshëm i vitit.
Thomas Nashe
  • Lulet sërish sezonet e kthimit sjellin, por bukuria e venitur nuk ka pranverë të dytë.
Ambrose Philips
  • Oh, si ngjan kjo pranverë e dashurisë, shkëlqim i pasigurt i një dite prilli.
William Shakespeare

Proverba[Redakto]

Referime[Redakto]

Shiko edhe[Redakto]

Lidhje të jashtme[Redakto]

Wiktionary
Wikifjalori ka informacione në lidhje me:


:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me: