Vera

Nga Wikiquote
Jump to navigation Jump to search
River bank of Don Khon with stilt wooden houses and leaning Arecaceae at golden hour from Don Det Laos.jpg

Vera është njëra nga katër stinët e vitit. Ajo fillon me solsticin e verës (rreth 21 qershorit në hemisferën veriore, dhe rreth 21 dhjetorit në atë jugore) dhe mbaron me ekuinoksin e vjeshtës (rreth 21 shtatorit në hemisferën veriore, dhe rreth 21 marsit në atë jugore).

Thënie[Redakto]

 • Kapelet prej kashte blijini në dimër! Vera do të vijë medoemos.[1]
Bernard Baruch
 • Stina e verës përherë vrapon, ndërsa dimri zvarritet.[2]
Charles Schulz
 • Verat fluturojnë gjithnjë, dimrat ecin.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
Charlie Brown
 • Në thellësinë e dimrit mësova se brenda meje fshihet vera.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
Albert Camus
 • Për njerëzit nuk ka rëndësi nëse është verë apo dimër kur janë të lumtur.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
Anton Chekhov
 • Vera është gjithnjë e jashtëzakonshme, si e nxehtë apo e freskët, e thatë apo e lagësht.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
Gustav Flober
 • Vera që ia mbath është një mik që niset.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
Victor Hugo
 • Vera mund të karakterizohet nga mizat e mushkonjat, por edhe për trëndafilat dhe netët plot yje.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
Marcel Proust
 • Verat e shkurtra shpesh janë pranvera të parakohshme.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
William Shakespeare
 • Proverbat duhet të rishkruhen. Janë shkruar në dimër dhe tani është verë.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
Oscar Wilde
 • Vera është ai momenti kur bën shumë vapë për të bërë ato gjëra për të cilat në dimër bënte shumë ftohtë.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
Mark Twain

Proverba[Redakto]

Shënime[Redakto]

 1. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 2. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.

Referime[Redakto]

 • Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.

Shiko edhe[Redakto]

Lidhje të jashtme[Redakto]

Wiktionary
Wikifjalori ka informacione në lidhje me:


:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me: