Logjika

Nga Wikiquote
Jump to navigation Jump to search
Johannesmagistris-square.jpg

Logjika (gr. Logos-arsye, mendje, shkencë, etj.) është disiplinë filozofike, e cila merret me studimin e formave dhe të parimeve të të menduarit të drejtë dhe të vërtetë. Themelues i logjikës është filozofi Aristoteli.

Thënie[Redakto]

 • Sa më pak kemi, aq më shumë dhurojmë. Duket absurde, por kjo është logjika e dashurisë.[1]
Nënë Tereza
 • Logjika do t'ju çojë nga pika A tek pika B. Imagjinata do t'ju çojë kudo.[2]
Albert Einstein
 • Heshtja është e vetmja përgjigje logjike që mund t'u jepet budallenjve.[3]
Marilyn Monroe
 • Ka gjithmonë një grimcë çmendurie në dashuri, ashtu siç ka gjithmonë një grimcë logjike në çmenduri.[4]
Friedrich Nietzsche
 • Është një privilegj femëror të qenët e palogjikshme.[5]
Marlene Dietrich
 • Për të kuptuar se qielli është i kaltër ngado, s'është nevoja t'i sillemi botës rreth e qark.[6]
Johann Wolfgang von Goethe
 • Nuk shoh arsyen pse më duhet të blej lopën për të pasur qumështin, kur më levërdis më shumë të blej direkt qumështin.[7]
Samuel Butler
 • Njeriu është ajo kafshë, që përmes çmendurisë së tij zbuloi logjikën.[8]
Cornelius Castoriadis
 • Mënyra më e mirë për t'u mbrojtur kundër logjikës është injoranca.[9]
Laurence J. Peter
 • Krimi është diçka e zakonshme. Logjika është e rrallë. Megjithatë, mbi logjikën duhet këmbëngulur.[10]
Arthur Conan Doyle
 • Ajo që i shpëton logjikës është gjëja më e shtrenjtë që kemi.[11]
André Gide
 • Lopës edhe po t'i japësh të pijë kakao, nuk do të nxjerrë çokollatë.[12]
Stanislaw Jerzy Lec

Proverba[Redakto]

Shiko edhe[Redakto]

Referime[Redakto]

 1. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 2. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 3. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 4. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 5. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 6. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 7. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 8. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 9. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 10. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 11. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 12. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Wiktionary
Wikifjalori ka informacione në lidhje me: